مرکز تماس و پشتیبانی
گفتگو را شروع کنید
سلام! برای آغاز گفتگو روش پشتیبانی مورد نظر را انتخاب نمایید.
پرداخت در محل
بازار
هارد ریفر چیست

اگر خریدار هارد دیسک‌های اینترنال بوده باشید احتمالاً با عبارت «ریفر» برخورد کرده‌اید.
هارد ریفر چیست و چه تفاوتی با هارد اصلی دارد؟
آیا هارد ریفر می‌تواند مانند هارد اصلی نیاز شما را برطرف کند؟
برای این که پاسخ این دو پرسش اساسی را بدانید، با ادامه‌ی این مطلب از مجله کوچه بازار همراه باشید: 

هارد ریفر یعنی چه؟

اصطلاح "ریفر" (Refur) درواقع مخفف واژه‌ی انگلیسی "ریفربیشد" (Refurbished) است که به معنای «بازسازی شده» می‌باشد. 
هاردهای ریفر، هاردهایی هستند که قبلاً به عنوان کالای برگشتی، توسط شرکت تولیدکننده مورد بررسی، تعمیر و بازیافت قرار گرفته و پس از تأیید صحت کارکرد، دوباره به فروش می‌رسند البته با قیمتی پائین‌تر از هاردهای جدید.
به عبارت دیگر، در روند بازگشت آیتم به فروشگاه، ممکن است هارد دچار نوسانات قدرت یا مشکلات فنی گردد که سبب اتلاف محتویات موجود در هارد شود. در این صورت هارد برای تعمیر و بازسازی به تولید کننده ارسال می‌گردد و سپس مطابق با تمامی استانداردهای کیفی آن شرکت، برای فروش مجدد راهی بازار می‌شود.  

 

آیا هارد ریفر معتبر و قانونی است؟

برخی شرکت‌های بزرگ تولیدکننده هارد مانند کمپانی وسترن دیجیتال هاردهای ریفر را هم در کنار هاردهای اصلی‌شان آزادانه تبلیغ کرده و قانونی به فروش می‌رسانند. درحقیقت این شرکت‌ها هاردهای ریفر را هم پشتیبانی می‌کنند و با خرید آنها می‌توانید از گارانتی هارد مربوطه نیز بهره‌مند شوید که معمولاً یک تا سه سال می‌باشد. 

 

آیا هارد ریفر مانند هارد اصلی همان کارایی لازم را دارد؟

هاردهای ریفربیشد اگرچه قیمتی بسیار پائین‌تر از هارد اصلی دارند ولی می‌توانند قابلیت ارائه تجربه کاربری ایده‌آل مانند هاردهای جدید را هم داشته باشند البته بستگی دارد... این هاردها چون از یک سو مورد تعمیر قرار گرفته‌اند، ممکن است حتی بهتر از هاردهای اصلی هم کار کنند ولی از سوی دیگر چون قطعاتشان به‌هرحال کارکرده می‌باشد ممکن است داری طول عمر کوتاه‌تری بوده و دست کم تا مدتی برای شما قابل مصرف باشند. پس شاید این‌گونه بتوان گفت که خرید این هاردها نوعی ریسک محسوب می‌شود که برعهده‌ی خریدار است.

 

 

و اما هارد شرکتی چیست؟

علاوه بر هارد ریفر، هارد شرکتی هم در بازار ایران به وفور موجود است. هاردهای شرکتی درواقع هاردهای کارکرده‌‌ای هستند که در تست سلامت، 100% بوده و جانی تازه گرفته‌اند و مجدداً راهی بازار فروش شده‌اند. همچنین شایان ذکر است که برخی از فروشندگان، هارد شرکتی و ریفر را به یک عنوان در بازار عرضه می‌کنند.  

 

بالاخره هارد ریفر بخریم یا نخریم؟ 

تصمیم‌ نهایی برای خرید هارد ریفر یا اصلی بر اساس نوع نیاز شماست.
به‌عنوان مثال اگر هارد را برای دستگاه ذخیره دوربین‌های مداربسته می‌خواهید بهتر است هارد اصلی بخرید چرا که هارد اصلی برای ذخیره شبانه‌روزی اطلاعات حیاتی دارای پایداری بیشتری بوده و از سرعت بیشتر و قابلیت پشتیبانی جدیدترین تکنولوژی برخوردار است. ولی اگر به دنبال هارد ارزان هستید که صرفاً  اطلاعاتی مانند فیلم، عکس، بازی و... را روی آن آرشیو کنید، هاردهای ریفر می‌توانند نیاز شما را در صرفه‌جویی هزینه یاری کنند اما همان‌گونه که پیش‌تر اشاره کردیم وقتی خودتان هارد ریفر خریداری میکنید یعنی ریسک آن را هم پذیرفته‌اید.  

به طور کلی ما در کوچه بازار به شما پیشنهاد می‌کنیم هارد اصلی بخرید که خیالتان کاملاً راحت باشد. 

 

 

دانلود فایل
به این مقاله رای بدهید :
2 👍
0 👎

نظرات کاربران

متن نظر شما (اجباری)